تبلیغات
تست خودهیپنوتیزمی ،خودشناسی،روانشناسی - ادامه آیا خشم خود را به گونه ای سازنده بروز می دهید؟
ادامه آیا خشم خود را به گونه ای سازنده بروز می دهید؟
توضیحات

به دو دلیل باید خشم خود را به شکلی سازنده ابراز نمایید. اول اینکه با این کار احساس ناراحتی خود را تخلیه می کنید. در غیر این صورت ممکن است منجر به اقدامات تلافی جویانه شود. دوم اینکه این می تواند روشی باشد که به اشخاص انگیزه بدهد تا رفتارشان را اصلاح کنند.
اما صرفاً صحبت کردن با فردی مخالف و یا حتی فردی بی طرف نمی تواند از شدت خشم شما بکاهد، بلکه ممکن است آن را دوباره به نمایش بگذارد. به هنگام تخلیه خشم مهم است که این کار منجر به درک متقابل شود، در غیر این صورت برای هیچ یک از طرفین سودمند نخواهد بود. وقتی خشم و پرخاشگری را با هم اشتباه می گیریم، نمی توانیم احساسات خود را بروز دهیم.
کارول تاوریس، نویسنده کتاب خشم: احساسی ناشناخته، معتقد است که ابراز خشم تنها در صورتی می تواند برای طرفین سازنده باشد که به روش بالغانه و عاقلانه صورت پذیرد و نباید کسی را از پای درآورد. می توان احساس ناخشنودی و ناراحتی خود را به شکلی سازنده بروز داد.
دکتر جورج باخ، روان شناس کالیفرنیایی و مشاور امور زناشویی، با زوجهایی کار کرده است که خشم خود را به شکلی مخرب ابراز می دارند. این افراد خشم خود را به شکل پرخاشگری منفعلانه بروز می دهند و از پشت دشنه می زنند. دکتر باخ به این نتیجه رسیده که زوج هایی که نمی توانند خشم خود را به شکلی سازنده بروز دهند، اغلب روابط بدی دارند. باخ و بسیاری از متخصصان دیگر معتقدند که احساساتی منفی از نوع خشم را می توان به شکلی مثبت جهت داد. آنها معتقدند که باید از روش "پرخاشگری خلاق" استفاده نمود، به این شکل که ابراز خشم باید به گونه ای باشد که به طرف مقابل احساس بدی ندهد و از عزت نفس او نکاهد.
منبع :ariasalamat
برچسب ها: مدیریت خشم، پرخاشگری، تست روانشناسی،